Provisional Technical Program

Sunday 13 October Monday 14 October 2019 Tuesday 15 October 2019 Wednesday 16 October 2019
07:30-08:35 REGISTRATION 08:00-10:00 Plenary P1-1
Opening and Keynote addresses
Session Chair: Phil Hendricks
Warriors Hall
08:00-10:00 Speciality Sessions 08:00-10:00 Parallel workshop sessionsW2-W5 (see below)
SS2-1 SS2-2
08:45-11:05 SESSION 1 Quality assessment of Bituminous binders
Session Chair: Steph Bredenhann
Warriors Hall 1-2
Leadership and proficiency in technology development
Session Chair: Krishna Naidoo Warriors Hall 1-2
10:00-10:30 Refreshment Break Superbowl (Exhibition Area) 10:00-10:30 Refreshment Break Superbowl (Exhibition Area) 10:00-10:30 Refreshment Break Superbowl (Exhibition Area)
11:05-11:30 Refreshment Break Warriors Hall Foyer     Speciality Sessions 10:30-12:30 Parallel workshop sessions
W6 – W9 (see below)
11:30 – 13:50 SESSION 2 10:30-12:30 Plenary P1-2
Road Funding and optimal application of resources
Session Chair: Saied Solomons
Warriors Hall
10:30-12:30 SS2-3 SS2-4
Innovative practice in pavement materials
Session Chair: Kim Jenkins
Warriors Hall 1-2
Deployment of resources to provide and maintain roads and OWLC
Session Chair: Arthur Taute
Warriors Hall 2-3
13:50-14:35 Networking Lunch: Warriors Hall Foyer 12:30-13:15 Networking Lunch Superbowl (Exhibition Area) 12:30-13:15 Networking Lunch Superbowl (Exhibition Area) 12:30-13:15 Networking Lunch Superbowl (Exhibition Area)
13:15-15:15 Speciality Sessions 13:15-17:30 Interactive Audio – Visual Session
CRATER ROOM(Refreshments will be served)
13:15-15:00 Plenary 3-1
Global change drivers
Session Chair: Duncan Mason
Warriors Hall
14:35-17:10 SESSION 3 SS1-1
Design of flexible pavements for best performance
Session Chair: Mahendren Manicum
Warriors Hall 1 – 2
SS1-2
Green procurement Session Chair: Chantal Rudman
Warriors Hall 2 – 3
  15:15-15:45 Refreshment Break Superbowl (Exhibition Area)
07:30-18:30 REGISTRATION
Warriors Hall Foyer
15:45-17:30 Speciality Sessions
Design of bituminous layers for extended life
15:00-16:00 Plenary P3-2
Summaries, conclusions, resolutions and conference closure
Session Chair: Phil Hendricks
Warriors Hall
SS1-3 SS1-4
Design of asphalt mixes
Session Chair: Herman Marais
Warriors Hall 1-2
Design of Bitumen stabilised materials
Session Chair: Fenella Johns Warriors
Hall 2 – 3
16:00-18:00 Speciality Workshop No.1: Pavement Design and performance: Testing and designing for asphalt fatigue  
Ice breaker
Sponsored by: SABITA
Marquee Gary Player Golf Course
18:30-22:00
Beach Barbeque / Hawaiian Theme
Sponsored by: Actop (Pty) Ltd
Valley of the Waves
19:00 until 23:00
Gala Dinner
Sponsored by: Much Asphalt (Pty) Ltd
Kings Ballroom
19:00-24:00
Closing Function
Sponsored by: Raubex Shebeen
18:30-22:00